XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.08.2020

 1. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy.
 2. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
 3. W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Uroczystość odpustowa w Kornalowicach o godz. 1600, z poświęceniem Kościoła po remoncie z zewnątrz i wewnątrz. Uroczystością przewodniczył będzie Jego Ekscelencja ks. bp. Edward Kawa. Serdecznie zapraszam.
 4. W poniedziałek 24 sierpnia – św. Bartłomieja Apostoła.
 5. 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie.
 6. 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.
 7.  W sobotę 29 sierpnia wspominamy męczeństwo św. Jana Chrzciciela – w naszej parafii doroczna uroczystość odpustowa. Z tej racji można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, spowiedź, komunia św. i modlitwa w intencji Ojca Świętego. Skorzystajmy z tego szczególnego czasu łaski jak najliczniej. Msze św. w tym dniu: o godz. 900; 1130 suma odpustowa z procesją. W piątek Msza św. z nieszporami. Aby godnie i owocnie przeżyć uroczystość odpustową w naszej parafii zachęcamy do skorzystania w tych dniach z sakramentu pokuty i pojednania. Uroczystościom będzie przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp. Leon Mały. Serdecznie zapraszam.
 8. W czwartek bardzo serdecznie proszę o przygotowanie naszego kościoła na uroczystość odpustową: uwicie wieńców; dokładne posprzątanie kościoła z wszelkiego kurzu i pajęczyn; przygotowanie wszystkich feretronów na procesję eucharystyczną; zrobienie porządków na zewnątrz kościoła, pozamiatanie i wyczyszczenie parkingu oraz wyplewienie trawy. Proszę o zaangażowanie się w przygotowania zawiązane z przeżywaniem naszej parafialnej odpustowej uroczystości nie tylko wyznaczone na ten tydzień osoby do sprzątania, ale wszystkich parafian.
 9. Msze św. w tym tygodniu zostaną odprawione: poniedziałek i piątek o godz. 1830; wtorek, środę, czwartek i sobota o godz. 900.
 10. W przyszłą niedzielę Msze św. w Samborze o godz. 900; 1130 i 1900. Natomiast na filiach Msze św. zostaną odprawione: Kornałowice o godz. 900; Dublany o godz. 1030; Radłowice godz. 1200 i Czukwa o godz. 1600.
 11. Dla dzieci i młodzieży zbliża się czas powrotu do szkół. Niech nowy rok szkolny i katechetyczny zacznie się z Bogiem. Warto przy tej okazji skorzystać z sakramentu pokuty. „Tornister pełen życzliwego serca i uśmiechu” – pod takim hasłem w naszej parafii rozpoczynamy w tym tygodniu zbieranie przyborów szkolnych dla najbardziej potrzebujących pomocy dzieci. Robiąc zakupy różnych przyborów szkolnych pamiętajmy o tych najbardziej biednych i ubogich dzieciach i okażmy im wrażliwe serce, kupując i ofiarując, choć jedną dodatkową rzecz potrzebną do szkoły.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR