23.02.2020-VII NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy Świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele  53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. 
 3. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 900 , 1130i godz. 1800 z nowenną do Matki Bożej. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.
 4. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.
 5. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.
 6. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
 7. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek o godz. 1600 dla dorosłych i godz. 1730 dla dzieci i młodzieżya gorzkie żale w niedzielę o godz. 1700 z kazaniem pasyjnym.
 8. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwyOto ja, dobry i najsłodszy Jezuprzypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 9. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).
 10. Msze św. w tym tygodniu zostaną odprawione: od wtorku codziennie rano o godz. 900 oraz w poniedziałek, środę o godz. 1800, a w piątek po nabożeństwie Drogi Krzyżowej o godz. 1600.
 11. W następną niedzielę o godz. 1700 zostaną poświęcone modlitewniki dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a wcześniej o godz. 1600 odbędzie się zebranie dla dzieci i rodziców. W piątek o godz. 1600próba śpiewu.
 12.  Zapowiedzi;   Mędak Włodzimierz, kawaler z Sambora, rzym-kat.  
  i Kaczor Maria, panna z Sambora, rzym-kat.      
 13. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na Katedrę Św. Piotra w Rzymie. Bóg! Zapłać za ofiary.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR