IV NIEDZIELA ADWENTU – 22.12.2019

W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystość Narodzenia Pańskiego. W najbliższy wtorek przypada Wigilia i kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Niech to będzie przeżycie religijne.1. Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia Dobrej Nowiny innym. Dlatego też zapraszam na ostatnie chwile adwentowego oczekiwania i przygotowania poprzez roraty w poniedziałek i wtorek o 700.

2. W naszym kościele jeszcze okazja do przedświątecznej spowiedzi świętej w poniedziałek przed roratami i od godz. 1700do godz. 1800 oraz w Wigilię Bożego Narodzenia przed roratami i po roratach.

3. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy we wtorek o godz. 2345 adwentowym czuwaniem, a następnie Pasterka. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego (Ewangelia wg św. Łukasza), o narodzeniu Zbawiciela świata, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Pod żadnym pozorem nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, a tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste! Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

4. Pasterka na filiach będzie sprawowana o godz. 2000 w Dublanach i Czukwi; o godz. 2130 w Kornałowicach i Radłowicach.

5. W pierwszy dzień świąt, we wtorek Msze św. w Samborze o godz. 1130 i 1700; nie ma w tym dniu Mszy św. o godz. 900. A na filiach Msze św. będą odprawione: Dublany i Radłowice o godz. 1000; Czukiew i Kornałowice o godz. 1115.

6. W czwartek przeżywamy święto św. Szczepana, Msze św. z obrzędem poświęcenia owsa w Samborze o 900; o 1130 poświęcenie owsa i 1700. Na filiach Msze św. będą odprawione: Dublany i Radłowice o 900; Czukiew i Kornałowice o godz. 1015.

7. Przyszła niedziela to święto św. Rodziny. Zapraszam w tym dniu do modlitwy małżeństwa, które przeżywają swój jubileusz 5, 10, 15, 20, 25… lat małżeństwa. Podczas Mszy św. o godz. 1130 będzie odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. W kończącym się Roku Rodziny i Małżeństwa oraz nawiedzeniu obrazu Św. Rodziny w naszych rodzinach niech to będzie wyjątkowy dla nas dzień i wydarzenie.

8. Dziękuje wszystkim za pracę związaną z przywiezieniem choinek, ich ustawieniem oraz udekorowaniem „Bóg zapłać”, za zaangażowanie.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR