ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO – 9.06.2019

W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną  Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju….

1. … A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.  Dziś o godz. 1500 uroczystość odpustowa w Dąbrówce.

2. W poniedziałek, 10 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież św. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele. W tym dniu Siostra Cecylia obchodzi pięćdziesiąt lat, złoty jubileusz złożenia wieczystych ślubów zakonnych. Uroczysta msza święta dziękczynna o godz. 1130 z odnowieniem ślubów zakonnych. Serdecznie zapraszam do modlitwy w intencji czcigodnej Jubilatki.

3. W tym tygodniu, w czwartek, 13 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. W tym dniu Kościół wspomina św. Antoniego, poświęcenie lilii podczas mszy św.

4. W czerwcu codziennie po Mszy Św. wieczornej w naszym kościele celebrujemy nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zastanówmy się, czy nasze serca nie są nazbyt oziębłe, obojętne, nieczułe, gdyż za mało wpatrują się w otwarte Serce Zbawiciela. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego” i nie zrywajmy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.

5.  W piątek od godz. 1700 będzie spowiedź dla dzieci obchodzących rocznicę I Komunii św. oraz dla ich rodziców i chrzestnych. Spowiedź dla dzieci komunijnych odbędzie się w sobotę o godz. 1600.

6. Msze św. w tym tygodniu codziennie rano o godz. 900 oraz wieczorem o godz. 1800 msza św. z nabożeństwem czerwcowym w sobotę tylko rano o godz. 900.

7. W przyszłą niedzielę, 16 czerwca, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Trójcy.  Jest to także dzień I Komunii św. o godz. 900 oraz rocznicy I Komunii św. o godz. 1130.  

8. Msze św. na filiach w przyszłą niedzielę zostaną odprawione: Kornałowice o godz. 1130; i Czukiew o godz. 1500.Parafian z Dublan i Radłowic zapraszamy do Sambora z racji I rocznicy komunii św.

9. Zapowiedzi:
Łobodziec Roman Michał z Gródka, kawaler, rzym-kat.
i Wilk Maria z Sambora, panna, rzym-kat. I.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR