VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03.03.2019

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. To szczególny czas duchowego wsparcia wszystkich zmagających się z problemem uzależnienia oraz modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i parafii. Nie bądźmy obojętni – jeszcze wielu potrzebuje naszego przykładu i wytężonej modlitwy.

1. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 900 , 1130. i o godz. 1800 z nowenną do Matki Bożej. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18-tym a rozpoczęciem 60-tym roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

2. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.

3. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

4. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

5. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek o godz. 1600,dorośli i godz. 1730,   gorzkie żale w niedzielę o godz. 1700. z kazaniem pasyjnym.

6. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

7. Dnia 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Do modlitwy w ich intencji zapraszamy podczas Drogi Krzyżowej i mszy św.

8. W piątek, po Drodze Krzyżowej o godz.1700 spotkanie młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania (w Kościele). Obecność obowiązkowa.

     < 4 III – św. Kazimierz Królewicz (1458-1484), główny patron Litwy i młodzieży litewskiej.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu o 1800.

10. Msze św. w tym tygodniu zostaną odprawione: od wtorku codziennie rano o 900 oraz w poniedziałek, środę i czwartek o godz. 1800, w piątek po nabożeństwie Drogi Krzyżowej o godz. 1600. W przyszłą niedziele msze św. w Samborze i na filiach o stałej porze,

11. W następną niedzielę podczas wieczornej mszy św. zostaną poświęcone modlitewniki dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a wcześniej o 1600 odbędzie się zebranie dla dzieci i rodziców.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR