I NIEDZIELA ADWENTU – 02.12.2018

Jezus mówi do nas o mającym nastąpić końcu świata: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask”. Mogą nas zdziwić takie słowa w rozpoczynający się dziś Adwent, kiedy wokół odczuwalna już jest świąteczna atmosfera, a my myślimy o kupowaniu prezentów. Jednak tym bardziej ta przestroga jest do nas skierowana, abyśmy nie koncentrowali się wyłącznie na zakupach i porządkach. Nie one są najważniejsze. Ważne, żebyśmy się dobrze przygotowali na spotkanie z Chrystusem.

 

1. Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Rozpoczęty dziś Adwent przypomina nam nie tylko o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, ale nade wszystko wzywa do gotowości na powtórne przyjście Zbawiciela na końcu czasów. Dzisiaj zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny. W okresie Adwentu zapraszamy na Msze św. Roratnie codziennie o 700, do udziału w nich, w miarę możliwości, całymi rodzinami, z zapalonymi lampionami, które niech będą znakiem naszego oczekiwania i wychodzenia na drogę, aby przywitać Tego, który ma przyjść.

2. Nowy rok liturgiczny i duszpasterski w Kościele będziemy przeżywać pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest to rok w cyklu poświęconym sakramentowi bierzmowania. Będziemy zwracać szczególną uwagę na misję chrześcijanina, jaka wypływa z przyjętego bierzmowania i na budowanie i rozwijanie więzi z Kościołem.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, 6 grudnia, zapraszamy do modlitwy o nowe liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. Tego dnia przypada tradycyjne wspomnienie św. Mikołaja, biskupa, który zasłynął szczególną miłością do potrzebujących. Następnego dnia przypada pierwszy piątek miesiąca. Nie zapomnijmy o spowiedzi i Komunii św. wynagradzającej. Przynajmniej w tym przedświątecznym czasie spróbujmy go naśladować w trosce o potrzebujących.

4. Wyjątkowo w tym miesiącu chorych w domach z posługą sakramentalną odwiedzimy podczas rekolekcji Adwentowych.

5. Dzieciom i młodzieży przypominam o obowiązku uczestniczenia w cotygodniowej katechezie.

6. W sobotę 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Maryi, poświęcenie medalików dla dzieci Komunijnych o 700 i godz. 900, po mszy św. o godz. 700, odbędzie się zebranie rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Świętej.

7. Msze św. w tym tygodniu zostaną odprawione: codziennie rano Roraty o 700 oraz  czwartek i piątek o godz. 1800.

8. W przyszłą drugą niedzielę Adwentu taca przeznaczona na CARITAS naszej Metropolii. Msze św. w Samborze o godz. 900; 1130 i 1700. Na filiach Msze św. będą sprawowane: Kornałowice o 900; Dubalny o godz. 1030; Radłowice o godz. 1200 i Czukiew o godz. 1500.

9. Od przyszłej niedzieli Radni Parafialni będą roznosić opłatki i zbierać ofiary na rzecz parafii.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR