VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 14.02.2021

1. W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.

2. Rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”.  A od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

3. Wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.

4. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Msze Święte tego dnia o godz. 900, 1130 i 1700. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek.

5. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.

6. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

7. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek o godz. 1600 dla dorosłych i msza św.. Dzieci i młodzież o godz. 1730.  Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 1700 z kazania pasyjnym, a następnie msza św..

8. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

9.Msze św. w tym tygodniu zostaną odprawione: wtorek, środa, czwartek, piątek i sobota o godz. 900; poniedziałek i środa o godz. 1700; w piątek po nabożeństwie Drogi Krzyżowej o godz. 1600.

10. W przyszłą niedzielę na wieczornej Mszy św. będzie poświęcenie i wręczenie modlitewników dla dzieci przygotowujących się do I Komunią św..

11.  Trwa sztafeta modlitwy różańcowej w naszej Metropoli. Dziś rozpoczyna się ona w naszym Samborskim Dekanacie, modlitwom tym towarzyszy monstrancja i kronika. W naszej wspólnocie parafialnej trwać będzie do soboty włącznie. Codziennie po mszy św. wystawienie i różaniec św.. Kornalowice poniedziałek godz. 1200, wtorek Czukwa godz.1600, czwartek Radłowice godz. 1600.

 12. W przyszłą niedzielę Msze św. zostaną odprawione w Samborze o godz. 900; 1130 i 1700. Na filiach Msze św. Z obrzędem posypania głów popiołem będą odprawione: Kornalowice o godz. 900; Czukiew o godz. 1030; Radłowice o godz. 1200 i w sobotę niedzielna msza św. w Dublanach o godz. 1500 z Różańcem św..

13.  Przeżywamy w całym Kościele Rok Św. Józefa, w każdy czwartek będzie msza św. wotywna o Św. Józefie wraz z modlitwą do Św. Józefa.

14.    ZAPOWIEDZI: 

Wojtowicz Bogdan, kawaler z Pikulowic , greko-kat.
i Szemczuk Irena, panna z Sambora, rzym-kat. II.

Proboszcz ks. Andrzej Kurek CR